Golonka - przepis
poniedziałek, 01 lutego 2010 10:25
Golonka uważana jest za męskie danie, podobnie jak tatar, stek czy bigos,  ale wielu mężczyzn przyznaje się również do słabość do naleśników. Przepisów na przyrządzania golonki jest wiele, przepis na golonkę gotowaną, pieczoną, grillowaną z rozmaitymi zestawami przypraw.

Jak przyrządzić dobrą golonkę?

Pierwszym krokiem w każdym przypadku jest umycie i oczyszczenie golonki z włosków. Przy tej ostatniej czynności znane są metody opalania włosków (dla tych, którzy pamiętają jeszcze zapach opalania ręcznie skubanych kur metody nie trzeba polecać innym sugerujemy spróbować), golenia ostrym nożem lub też słyszałem o używaniu maszynek do golenia.

Podstawowe pytania to czy golonkę należy peklować i czym. Zwolenników i przeciwników jest mniej więcej tyle samo. Do peklowania można użyć soli peklowej (peksól) mieszając ją ze zwykła solą lub skorzystać z jednego z gotowych przepisów np.:

Składniki:

Golonka, woda, sól, cukier, liście laurowe, ziele angielskie, goździki.

Sposób przyrządzenia:

Golonki oczyścić, opalić, oskrobać, wymyć pod bieżącą wodą, po czym ułożyć w kamiennym garnku lub beczułce. Przygotować peklówkę. Na 1 kg golonki należy przygotować ok. 1 l wody, 10 dkg soli, 1 dkg cukru, liście laurowe, ziele angielskie, 1 - 2 goździki. Wodę zagotować z solą i cukrem zdjąć z ognia i wystudzić. Do garnka z golonkami włożyć przyprawy i zalać zimną peklówką. Garnek przykryć czystą lnianą ściereczką i przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu od 4 - 5 dni. Po wyjęciu z peklówki golonki przepłukać i ugotować.

Popularnym sposobem jest również marynowanie golonki. Przepisów na marynatę też znajdziemy kilka od przygotowania wywaru z jarzyn i odstawianiu w nim golonki do chłodnego miejsca na kilku do 24 godzin, po przez natarcie solą i wybranymi ziołami papryce, mielonym pieprzu, zmiażdżonym zielu angielskim i oliwie z oliwek  po wersję dla wytrwałych którym patrzenie na marynującą się golonkę nie przeszkadza Pieprz, ziele angielskie i czosnek rozetrzeć, wszystkie przyprawy wymieszać. Wodę zagotować z solą i goździkami, po ostudzeniu dodać przyprawy, włożyć golonkę. Postawić na 2 tygodnie do chłodu, od czasu do czasu przewracać.

Można też natrzeć golonkę solą i przyprawami i odstawić do lodówki na 24 godziny.

Następnie w zależności od przepisu golonkę gotujemy (ok. 1,5 godziny) z jarzynami lub najpierw obsmażamy na tłuszczu a następnie gotujemy. Jeżeli chcemy mieć chrupiącą skórkę golonkę po gotowaniu wstawiamy do piekarnika na (15 – 20 min temp 220C)  lub kładziemy na grill.

Powyższe uwagi są oczywiście tylko ogólne zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi przepisami. Mamy nadzieję, że będą to inspiracje do przyrządzenia własnych  przepisów, którymi mamy nadzieję podzielą się Panowie z użytkownikami portalu na co bardzo liczy nie tylko męska część redakcji.

Golonka peklowana gotowana

1,2 kg golonki

2 szklanki wody

25 dag włoszczyzny bez kapusty

4 dag soli

cukier

kolendra

goździki

liście laurowe

ziele angielskie

łyżeczka saletry

Golonkę oczyścić, opalić, umyć, pokroić na porcje. Wodę zagotować z przyprawami, wystudzić dodać saletrę, zalać golonkę i pozostawić w lodówce na kilka dni (często obracać). Następnie wyjąć z zalewy, włożyć na 2 godziny do dużej ilości zimnej wody. Potem zalać wrzącą wodą i gotować na małym ogniu pod przykryciem. Włoszczyznę umyć, obrać, opłukać, rozdrobnić, dodać do golonki pod koniec gotowania razem z przyprawami i ugotować. Potem wyjąć ułożyć na półmisku, udekorować chrzanem i zieloną sałatą. Podawać z ziemniakami, ćwikłą, chrzanem ze śmietaną.

 

Golonka po bawarsku

2 średnie golonki

10 dag cebuli

15 dag wieprzowiny bez kości

jajko

2 dag tartej bułki

4 łyżki ketchupu

sól

pieprz

tymianek

Golonki oczyścić, opalić, umyć, przeciąć wzdłuż, usunąć kości, natrzeć przyprawami i pozostawić w lodówce na 24 godziny. Cebulę obrać, opłukać drobno pokroić, wymieszać ze zmielonym mięsem wieprzowym, jajkiem i tartą bułką, doprawić do smaku, włożyć w miejsce usuniętych kości, polać ketchupem, zawinąć w folię aluminiowej i upiec w gorącym piekarniku. Podawać z ziemniakami i smażoną kapustą.

 

Golonka po chińsku

1,2 kg golonki

25 dag włoszczyzny bez kapusty

3 dag suszonych grzybów

2-3 łyżki koniaku

sól

pieprz

przyprawa do zup (vegeta, kucharek, itp)

łyżeczka imbiru

Golonki oczyścić, opalić, umyć, natrzeć przyprawami i pozostawić w lodówce na 24 godziny. Potem zalać wodą i gotować, aż mięsa zacznie odchodzić od kości. W połowie gotowania dodać oczyszczoną i opłukaną włoszczyznę. Golonki wyjąć, oddzielić mięso od kości, pokroić na duże kawałki, ułożyć w naczyniu, włożyć namoczone i posiekane grzyby, skropić przecedzonym wywarem i dusić na małym ogniu pod przykryciem. Pod koniec duszenia dodać przyprawy. Następnie wlać koniak, doprawić do smaku. Podawać z białym ryżem i zieloną sałatę.

 

Golonka po generalsku

1,2 kg golonki

2 dag mąki

tłuszcz (smalec)

25 dag pieczarek

3-4 papryki

2 łyżki koncentratu pomidorowego

sól

pieprz

czosnek

rozmaryn

majeranek

Golonki oczyścić, opalić, umyć, natrzeć przyprawami i pozostawić w lodówce na 24 godziny. Potem obsypać mąką i zrumienić na silnie rozgrzanym tłuszczu, zlać tłuszcz skropić wodą i dusić na małym ogniu pod przykryciem. Pieczarki i paprykę oczyścić, opłukać, pokroić w kostkę, podsmażyć i dodać do golonek pod koniec duszenia wraz z koncentratem pomidorowym i przyprawami.  Miękkie golonki wyjąć, ułożyć na półmisku, obłożyć pieczarkami z papryką i polać doprawionym sosem. Podawać z ziemniaki i sałata zielną.

 

Golonka po redaktorsku

1,2 kg golonki

2 dag mąki

tłuszcz (smalec)

8 orzechów włoskich bez łupin

2-3 strąki papryki konserwowej

1/3 szklanki czerwonego wina wytrawnego

sól

pieprz

gałka muszkatołowa

imbir

cukier

papryka mielona

Golonki oczyścić, opalić, umyć, natrzeć przyprawami i pozostawić w lodówce na 24 godziny. Następnie posypać mąką, zrumienić na silnie rozgrzanym tłuszczu, skropić wodą i dusić na małym ogniu pod przykryciem. Orzechy sparzyć, obrać ze skórki, posiekać. Miękkie golonki wyjąć, usunąć kości, pokroić na duże kawałki, włożyć do naczynia, dodać orzechy, zmieloną papryk i przyprawy, wlać wino i dusić kilka minut na małym ogniu, doprawić do smaku. Podawać z ziemniakami, sałatą, surówkami.

 

Golonka po samurajsku

1,2 kg golonki

2 dag mąki

tłuszcz (smalec)

10 dag oliwek

łyżka kaparów

sól

pieprz

czosnek

imbir

szafran

papryka mielona

Golonki oczyścić, opalić, umyć, natrzeć przyprawami i pozostawić w lodówce na 24 godziny. Następnie posypać mąką, zrumienić na silnie podgrzanym tłuszczu, zlać tłuszcz, skropić wodą i dusić na małym ogniu pod przykryciem. Oliwki wydrylować, kapary opłukać, dodać do golonki pod koniec duszenia razem z przyprawami. Miękką golonkę wyjąć, ułożyć na półmisku i polać doprawionym sosem. Podawać z ziemniakami, surówkami.

Golonkę można obrumienić bez mąki, a pod koniec duszenia dodać zamiast wymienionych składników, 15 dag marchwi, po 20 dag pietruszki i selera oraz 15 dag cebuli - uprzednio podsmażonych i pokrojonych w paski. Udusić do miękkości, włożyć 2 łyżki koncentratu pomidorowego, podusić kilka minut, po czym golonkę wyłożyć na półmisek, obłożyć doprawionymi warzywami. Podawać z ziemniakami.

 

Golonka po staropolsku

1,2 kg golonki

tłuszcz (smalec)

20 dag suszonych śliwek

6-8 orzechów włoskich bez łupin

10 dag cytryny

2 łyżki tartego chrzanu

sól

pieprz

sok z cytryny

Golonki oczyścić, opalić, umyć, natrzeć przyprawami i pozostawić w lodówce na 24 godziny. Następnie obrumienić na silnie podgrzanym tłuszczu, zlać tłuszcz, skropić wodą i dusić na małym ogniu pod przykryciem aż mięso zacznie odchodzić od kości. Potem golonkę wyjąć, usunąć kości, mięso pokrojone na duże kawałki, ułożyć w naczyniu. Śliwki umyć, namoczyć, usunąć pestki, pokroić w paseczki i dodać do golonki, zalać wywarem tak, aby pokryte było tylko mięso i dusić do miękkości. Orzechy sparzyć, obrać ze skórki, posiekać. Cytrynę umyć, sparzyć, obrać ze skórki pokroić w półplasterki, usuwając pestki, włożyć do golonki pod koniec duszenia razem z chrzanem i orzechami doprawić do smaku. Podawać z ziemniakami i surówkami.

 

Golonka po ułańsku

1,2 kg golonki

tłuszcz (smalec)

3 dag grzybów suszonych

15 dag cebuli

50 dag ziemniaków

natka pietruszki

1/2 szklanki śmietany

sól

pieprz

tymianek

majeranek

jałowiec

ziele angielskie

imbir

gałka muszkatołowa

przyprawa do zup (vegeta, kucharek, itp.)

Golonki oczyścić, opalić, umyć, natrzeć przyprawami i pozostawić w lodówce na 24 godziny. Następnie obrumienić na silnie podgrzanym tłuszczu, zlać tłuszcz, skropić wodą i dusić na małym ogniu pod przykryciem aż mięso zacznie odchodzić od kości. Potem golonkę wyjąć, usunąć kości, mięso pokrojone na duże kawałki, ułożyć w naczyniu. Grzyby umyć, namoczyć, ugotować, wyjąć i posiekać. Cebulę obrać, opłukać, pokroić w kostkę, usmażyć. Ziemniaki, umyć obrać, opłukać, pokroić w kostkę dodać do golonki razem z grzybami, cebulą i posikaną natką pietruszki oraz przyprawami, polać wywarem z kości i śmietaną, dusić do miękkości, doprawić do smaku. Podawać z kapustą smażoną.

 

Golonka w galarecie

1,2 kg golonki

35 dag włoszczyzny bez kapusty

łyżeczka koncentratu pomidorowego

1-2 białka

łyżeczka żelatyny

sól

pieprz

sok z cytryny

Golonki oczyścić, opalić, umyć, natrzeć przyprawami i pozostawić w lodówce na 24 godziny. Następnie zalać wodą posolić gotować na małym ogniu pod przykryciem. Pod koniec gotowania dodać oczyszczoną i opłukaną włoszczyznę ugotować do miękkości. Miękką golonkę wyjąć, oddzielić mięso od kości, ułożyć w naczyniu Wywar z ok. 1 1/2 szklani wymieszać z koncentratem pomidorowym i białkami, zagotować na małym ogniu ciągle mieszając, dodać żelatyną rozpuszczoną w małej ilości wody, chwilę gotować doprawić do smaku. Następnie przecedzić i zostawić do stężenia. Golonkę udekorować chrzanem, pomidorami i natką pietruszki, polać tężejącą galaretą i zostawić do zastygnięcia.

 

Źródło:  „Potrawy mięsne na polskim stole” Danuta i Henryk Dębscy

Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony